PERSONEL EĞİTİM BİRİMİ

Hasta Okulu Bilgisi

     Hasta okulu nedir?

Hasta okulu, hasta ve hasta yakınlarına sunulan bir sağlık hizmetidir. Bu “okul”un amacı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin eğitim salonlarında hasta ve yakınlarına yönelik düzenli ve sürekli eğitim programları düzenleyerek, yaşamında zorluklar ile karşılaşan kronik hastalara gündelik sorunlarının çözümünde yardımcı olmak ve hastalıkları ile birlikte daha kolay yaşamalarını sağlamaktır. Hasta okulu, aynı zamanda benzer problemleri olan hastaların tanışmasını ve dayanışmasını da hedeflemektedir.


     Hasta okullarında neler öğretilmektedir?

Hasta okulu; Astım, Kronik Böbrek Yetmezliği, Obezite, Kronik Kalp Hastalıkları, Hipertansiyon, Menapoz, Diyaliz, Bel Boyun Ağrıları, Kadın Kanserlerinde Tarama, KOAH, Tüberküloz, Sigara, Meme Hastalıkları, Gebe Eğitimleri, Diyabet Eğitimleri vb. konularda eğitimleri içermektedir. Hasta okulunda, hastaların gündelik yaşamlarında karşılaştıkları sorunların (yeme, içme, sosyal yaşantı, gezme, iş yaşantısı, özel yaşantı vb.) pratik çözümleri anlatılmaktadır. Belirlenen zaman dilimlerinde hastalar, uzmanlar ile yalnız kalarak özel sorunlarını konuşabilmektedir.


     Hasta okulu programları nasıl uygulanmaktadır?

Hasta okulunda konular, alanında uzman sağlık personeli tarafından sunulmaktadır. Eğitimin ikinci bölümü hastalardan gelen soru ve sorunların yanıtlanmasına ayrılmaktadır. Ayrıca hasta okulu kapsamında hazırlanan broşür ve hasta el kitapçıkları ile eğitim desteklenmektedir.

Diyabet okullarında alanlarında uzman kişilerden oluşan bir ekip tarafından genel diyabet eğitimleri verilmekte, ayrıca her eğitim toplantısında diyabetle ilgili özel bir konu daha detaylı olarak anlatılmaktadır.

Gebe okullarında gebelik ve beslenme, doğum ve nefes egzersizleri, emzirme, bebek bakımı, loğusa bakımı ve aile planlaması eğitimleri verilmektedir.Gebe eğitimleri bu konuda eğitici eğitimi almış ebe ve hemşireler tarafından gerçekleştirilmektedir. Gün içinde sürekli devam eden gebe eğitimlerinin dışında, ön kayıt ile katılımcıların belirlendiği, haftada 1 gün gerçekleştirilen ve 5 haftanın sonunda katılım belgesinin verildiği gebe eğitim kursları da düzenlenmektedir. Bu kurslara gebelerin eşleri de katılabilmekte olup, kursa devam esastır. Kurs için herhangi bir ücret istenmemekte olup, gebe eğitim hemşiresine kayıt yaptırılması yeterlidir.


     Hasta Okulu'na nasıl kayıt olunacak ve ne kadar ödeme yapılacaktır?

Hasta Okulu İstanbul Sağlık Müdürlüğü'nün hasta ve yakınlarına sunduğu ücretsiz bir sağlık hizmetidir. Programa katılmak için kayıt gerekmemekte olup, sadece gebe eğitim kursu için gebe eğitim hemşiresine kayıt yaptırılması gerekmektedir.