Uyuşturucu İleri Doğrulama Tanı Merkezi Açıldı

Yayın Tarihi : 05.07.2017

Uyuşturucu İleri Doğrulama Tanı Merkezi Açıldı

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, İstanbul Anadolu Yakası’nda son teknoloji sağlık ekipmanları ile donatılan Uyuşturucu Doğrulama ve Merkez Klinik Laboratuvarının açılışını gerçekleştirdi. Maltepe Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda son günlerde birçok vatandaşımızı kaybettiğimiz uyuşturucu ve türevlerine karşı etkin ve hızlı bir doğrulama sağlanacak. Kan, idrar ve kolan kanseri testlerinin son teknoloji cihazlarla yapılması hedefleniyor.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ve İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Emre Güner, Uyuşturucu İleri Doğrulama Tanı Merkezi’nin açılışını gerçekleştirerek, yetkililerden bilgi aldı. Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, açılış töreninin ardından açıklamalarda bulundu.

Uyuşturucu madde kullanımı konusunda ülkemizin bir tehdit altında olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “ Bu tür maddelerin özellikle gençleri hedef alan bir kimyasal saldırı olarak görüyoruz. Cumhurbaşkanlığımız ve hükümetimiz bu konularda mücadeleyi ön planda tutuyor. İstanbul’da, Halk Sağlığı Müdürlüğümüz bünyesinde “Uyuşturucu İleri Doğrulama Tanı Merkezi”ni hizmete sokuyoruz. Bu laboratuvarı, hastanede taranmış şüphesi olan kan örneklerine kesin tanının konulacağı sağlık tesisi olarak kabul ediyoruz. Sentetik maddelerin ayrımını yapabilecek bir kapasitede bir yer burası. Hastanede hangi sentetik maddenin olduğu kesinleşmiyor ancak burada hepsi isimlendirilecek. Dolayısıyla hem tedavi konusunda hem de maddenin getirilmesiyle ilgili mücadele kolaylaşmış olacak. Bu merkezimiz sadece madde bağımlılığı dışında, Anadolu Yakası’nda ki Aile Sağlığı Merkezlerindeki (ASM) hekim arkadaşlarımızın istedikleri tüm tahlillerin yapılabildiği bir merkez. Vatandaşlarımızın şunu bilmesini istiyorum. Aile Sağlığı Merkezlerinde, hastanelerde olan birçok test yapılabilir hale gelmiş durumda. Çok önemli bir laboratuvar burası, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. “ diyerek düşüncelerini ifade etti.

Maltepe Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda günde 10-15 bin vatandaşımıza sağlık hizmeti sunulacak. İstanbul genelinde 39 ilçeden Toplum Sağlığı Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri, Göçmen Sağlığı Birimleri, Üreme Sağlığı Birimleri, Verem Savaş Dispanserleri ve Kanser Tarama Merkezleri’nden yaklaşık 1.100 noktadan numuneler kuryeler vasıtasıyla Halk Sağlığı Laboratuvarına taşınacak.

Maltepe’de hizmete girecek olan laboratuvarda, hastanelerden alınan idrar örnekleri güvenlikli çantalarla taşınarak uyuşturucu için altın standart olan LCMS yöntemi ile doğrulanacak. Kolan kanseri tarama testinin tam otomatik otomasyon destekli cihazlarla yapılacağı sağlık tesisinde, Aile Sağlığı Merkezlerinden (ASM) alınan günde ortalama 30-35 bin tüp kan örnekleri kurye vasıtası ile merkez laboratuvarına taşınacak. Tahlil sonuçları ise ertesi gün sabah 09.00’a kadar aile hekimlerinin sistemine ve İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün internet sayfasında “Laboratuvar Sonuç Sorgulama” ekranına düşecek.Resmi Görmek için

Tıklayınız

Duyurular
e-Kütüphane
MHRS Randevu
Evrak Takip