Sağlık Sistemi İçinde Ebe ve Ebelikte Güncel Uygulamalar Sempozyumu Düzenlendi

Yayın Tarihi : 08.05.2017

Sağlık Sistemi İçinde Ebe ve Ebelikte Güncel Uygulamalar Sempozyumu Düzenlendi

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “ Sağlık Sistemi İçinde Ebe ve Ebelikte Güncel Uygulamalar “ sempozyumuna katıldı. İstanbul Üniversitesi (İ.Ü) Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü, SABİFEBEDER, SABİF İlk Nefeste Ebelik Kulübü tarafından düzenlenen sempozyum, 05 Mayıs Cuma günü İ.Ü Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde düzenlendi. Dünya Ebeler Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinlikte, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu, “ Mikrobiyota, Normal Doğum ve Anne Sütü” konulu oturumun başkanlığını üstlendi.

“ Sağlık Sistemi İçinde Ebe ve Ebelikte Güncel Uygulamalar “ sempozyumu saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, tüm sağlık çalışanlarının ve öğrencilerin Dünya Ebeler Gününü kutlayarak başladığı konuşmasında, “Ebelerimiz, çok önemli ve hassas bir görevi yerine getirmektedir. Doğum gibi bir mucizenin gerçeklemesinde aracılık ediyorsunuz. Bu görevi daha da önemli bir hale getirmemiz gerekiyor. “ diyerek sözlerine başladı.

Primer sezaryen oranlarının düşürülmesi gerektiğini ifade eden Memişoğlu, “Ebelik mesleğini, sayısal anlamda ve yetki anlamında çok daha etkin bir hale getirmeliyiz. Türkiye’de kamu hastanelerinde 33 bin ve özel hastanelerimizde 3 bin ebemiz var. Ebelerimizin yüzde 90’ı kamu hastanelerimizde, yüzde 10’u ise özel hastanelerimizde oran olarak dağılmış. İstanbul’da doğumların yüzde 64’ü özel sektörde, yüzde 36’sı kamuda yapılıyor. İstanbul’da kamuda 2547 ebe var iken özel sektörde 852 tane ebemiz var. Bunu hem sayısal olarak hem de etkinlik anlamında arttırmamız gerekiyor. İnşallah, önümüzdeki senelerde çok daha etkin, ebelik mesleği ile alakalı aktiviteleri attırırız. “ dedi.

“ Sağlık Sistemi İçinde Ebe ve Ebelikte Güncel Uygulamalar “ sempozyumu konuşmacılara plaket takdimi ile sonlandı.

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Duyurular
e-Kütüphane
MHRS Randevu
Evrak Takip