Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul Aile Hekimleri Derneği İSTAHED Güz Akademisinde konuşmalarını gerçekleştirdi

Yayın Tarihi : 05.10.2017

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul Aile Hekimleri Derneği tarafından Conrad İstanbul Bosphorus Otel'de düzenlenen İSTAHED Güz Akademisi'ne katılım göstererek konuşmalarını gerçekleştirdi

“Aile hekimleri başına düşen hasta sayısını ortalama 3.000’e düşüreceğiz. Bu sene sonu hedefimiz ortalama 2000-2500 arasına düşürmek.” Conrad İstanbul Bosphorus Otelde düzenlenen İSTAHED İstanbul Aile Hekimleri Güz Akademisinde konuşan Memişoğlu, “Aile hekimleri başına düşen hasta sayısını ortalama 3.000’e düşüreceğiz. Bu sene sonu hedefimiz ortalama 2000-2500 arasına düşürmek. Bunun için de çalışmalar yürütüyoruz, aile sağlığı merkezlerinin sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Şu anda 110 civarında yeni aile sağlığı merkezi yeri bulduk. Bunların yirmisi ile ilgili problemleri çözerek ihaleye çıktık. Çoğunun temelleri atıldı. Beş birimli aile sağlığı merkezleri yapacağız. Bu merkezler birçok donanıma sahip olacak. Ayda bir kere İl Sağlık bünyesinde koordinasyon toplantılarımız oluyor. İlimizin kamu, özel ve üniversite sağlık tesisi yöneticilerinin katıldığı toplantılar düzenliyoruz. Bu toplantılara da aile hekimlerini temsilen derneklerden teveccüh edip geliyorlar ve ilimizin sağlık hizmetleri sorunlarını tartışıyoruz. İlimizi bir bütün olarak düşünmek lazım birbirimizle entegre çalışıyoruz.” dedi.

“Sağlık sistemini beraber yönetmeliyiz, herkes aynı gemide olduğunu bilmeli.” Memişoğlu, “Hepimiz aynı amacı güdüyoruz, herkes kendisi açısından baktığında problemi ayrı görüyor ancak toplu olarak baktığımızda o problemi çok daha çabuk çözüyoruz. Bu sebeple diyalog ve istişare çok önemli bizim için. Bizim kapımız her zaman açık olacaktır. Çalışan insanlar, iyi işler yapan insanlar olarak bir araya gelebiliriz. Ben hekimlik mesleğinin kutsal bir meslek olduğunu ve kötü hekimin olmadığını düşünen bir insanım. Eğer aramızda iyi olmayan insanlar varsa onların nasıl iyi olacağını, şartlarının nasıl iyi olması gerektiğini tartışmamız gerekir. Her insan değerlidir o nedenle her insanın ortamını iyi sağladığınızda ondan iyi verim alabilirsiniz. Psikolojisini desteklediğiniz zaman, topluma yararlı bir birey olduğu zaman sağlık sorunlarının da çözüleceğini inanıyorum. Sağlık sistemini beraber yönetmeliyiz, herkes aynı gemide olduğunu bilmeli. Bir tarafın yapmadığı iş öbür tarafa yük olarak geliyor. O sebeple herkesin kendi sorumluluğunu yönetir, eşit iş yükünü taşır hale gelmesi gerekiyor. Sağlık Bakanımız Sayın Ahmet Demircan’ın dediği gibi ‘Bizim en önemli şeyimiz çalışanlarımızın memnuniyetini ve motivasyonunu daha iyi bir hale getirmemiz.’ Çalışanlarımızın çok daha fazla önemsediğimizi onların ne kadar önemli olduğunu toplumumuza anlatmamız gerekiyor.” diyerek düşüncelerini ifade etti.


Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Duyurular
e-Kütüphane
MHRS Randevu
Evrak Takip