“ Otizm Eylem Planı Çalışmalarında Yolun Neresindeyiz?” Paneli Düzenlendi

Yayın Tarihi : 14.04.2017

“ Otizm Eylem Planı Çalışmalarında Yolun Neresindeyiz?” Paneli Düzenlendi

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, otizm farkındalık ayı kapsamında Tohum Türkiye Otizm Erken ve Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen “ Otizm Eylem Planı Çalışmalarında Yolun Neresindeyiz?” paneline katıldı. 12 Nisan Çarşamba günü Akgün İstanbul Hotel’de düzenlenen panele, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu’nun yanı sıra, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ebubekir Şahin, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Muhammed Ertuğrul Eğin, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ve otizmli çocuklara sahip aileler katıldı.

Otizm Eylem Planı Çalışmalarında Yolun Neresindeyiz? paneli, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Panelde, “Otizm Eylem Planı” kapsamında Bakanlıkların bugüne kadar yaptığı çalışmalar, sonuçları ve gelecek dönem planları anlatılarak gelecek dönemler için işbirliği içerisinde neler yapılabileceği hususu üzerinde konuşuldu. İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, bir konuşma gerçekleştirerek, sağlık alanında yapılan çalışmaları dinleyicilere aktardı.

“ Tohum Türkiye Otizm Erken ve Eğitim Vakfı’na teşekkür ediyorum. “

Böyle bir toplantıda olmaktan çok mutlu olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “ Üç çocuk sahibi olduğumu belirtmek isterim. Çocuklarınız olana dek anne ve babanın kıymetini anlamıyorsunuz. Ne zaman çocuğunuz oluyor, o zaman anne ve babanın emeğinin, çocuğun değerinin ne olduğunu anlıyorsunuz. Beyinleri farklı çalışan çocuklarımızın, topluma kazandırmak ve toplumun bir ferdi olabilecek halde tutabilmenin sorumluluğu hepimizde. Özellikle idarecilere çok daha fazla sorumluluklar düşüyor. Türkiye, sağlıkta dönüşümde Dünya’ya örnek olabilecek bir sisteme sahip durumda. Çok büyük yol kat ettik. Hem hekimler hem de toplum olarak belli bir noktaya geldik. Yaklaşık 5-6 ay önce İl Sağlık Müdürü olarak göreve başladığımda, ilk gelen vakıflardan bir tanesi Tohum Türkiye Otizm Erken ve Eğitim Vakfı oldu. Gelişmiş toplumların özellikleri sivil toplum kuruluşları ne kadar gelişmiş ve etkinse esasında bir toplumun ya da devletin gücü onlardan kaynaklanıyor. Onun için Tohum Türkiye Otizm Erken ve Eğitim Vakfı’na teşekkür ediyorum. Sizlerin gücünü, ilk zamanlarımızdan hissettik. “ dedi.

“Otizmde, erken tanı çok önemli.”

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Sağlık Bakanlığı ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ederek, “ Eskilerin bir lafı vardır. Türk gibi başlayıp, başka milletler gibi bitirmek. Ama artık bu laf değiştiğini düşünüyorum. Türk gibi başlayıp, Türk gibi bitiriyoruz. Otizmde, erken tanı çok önemli. Bu çocuklarımızı erken yaşta teşhisi koyarak, kendine ve millete etkin ve yararlı bir şekilde yönlendirmemiz gerekiyor. Ne yapıyoruz, neler yapacağız? Çocuk psikiyatristlerimizle beraber bir eğitim programı oluşturuldu. 22.200 tane aile hekimimizi, öncelikli olarak eğiteceğiz. Eğitimlere başladık, sene sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Otizmin tanısının nasıl koyulacağını, onlara göstereceğiz. Otizmli çocuklarımıza erken tanı koymak zorundayız. Bunu yapmak bizim boynumuzun borcudur. Aile hekimlerimizle beraber bu çocuklarımızı inşallah erken yaşta yakalayacağız. Bu çocuklarımızın inanılmaz başarılara katkıda bulanacaklarını, bu ülkeye çok faydalı olacaklarına inanıyoruz. “ diyerek düşüncelerini ifade etti.

Panel, otizmli çocuklara sahip ailelerin sorularının, konuşmacılar tarafından cevaplanması ile devam etti. Program, plaket takdim töreninin düzenlenmesi ile birlikte sonlandı.Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Duyurular
e-Kütüphane
MHRS Randevu
Evrak Takip