İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu, Üniversite Öğrencileri İle Buluştu

Yayın Tarihi : 23.02.2017

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ev sahipliğinde İstanbul Bireysel Gelişim Derneği (BİGEDER) ve Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) işbirliği ile düzenlenen “ Sağlık Kurumlarında İletişim ve İşbirliği “ paneline katıldı. 22 Şubat Çarşamba günü, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panelde, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu’nun yanı sıra; İstanbul Kültür Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Paksoy, oturum başkanı göreviyle İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Akgül, İstanbul Bahçelievler Belediyesi Başkan Yardımcısı Zekeriya Yıldız ve OHSAD Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat konuşmacı olarak yer aldı.

“ Sağlık Kurumlarında İletişim ve İşbirliği “ paneli, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Sağlık Bakanlığı/ İl Sağlık Müdürlükleri ve Özel Sağlık Kurumları Arasındaki İletişim ve İşbirliği” başlıklı konuşmasıyla üniversite öğrencileri ile buluştu.

İstanbul’un sağlık yapısının kısa bir özetini öğrencilere ile aktararak, konuşmasına başlayan Prof. Dr. Memişoğlu, “İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü olarak il genelindeki sağlık hizmet sunumunu yönetiyoruz. Sağlık hizmeti sunan kurumlar bize, İl Müdürlüğü olarak da Sağlık Bakanlığımıza bağlı durumdayız. Bizim amacımız hasta ve sağlık çalışanlarının memnuniyetini sağlamaktır. “ dedi.

“ Doğru bir şekilde iletişim kurabiliyorsanız, mutlu oluyorsunuz. “

Hayatın her döneminde etkili iletişim büyük bir önem arz ettiğini belirten, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “ İletişim paylaşmaktır. Eğer doğru bir şekilde iletişim kurabiliyorsanız, mutlu oluyorsunuz. Örneklerini, arkadaşlıklarda ve evliliklerde görebilirsiniz. Ben, iletişim teknikleri eğitimi aldıktan sonra evlendim. Sağlık alanında dönecek olursak, asistanlık yaptığım dönemde bir hasta, ne ameliyatı olduğunu hastaneden çıkarken bilmiyordu. Bu abartı değil, gerçek. Hasta ile hekim arasındaki iletişim, o dönemler kötü bir durumdaydı. Bu bahsettiğim durumu, bir gün kendim hasta konumunda yaşayınca, daha net farkına vardım. O günden sonra kendi yaptığım ve meslektaşlarımın yaptığı hatanın farkına vardım. Bir hastalık varsa, karşındaki insan sana muhtaçsa, iletişimi çok daha iyi kurmanız gerekiyor. Hastanın iyileşme sürecinde, bilmediğimiz birçok faktör etki etmektedir. Etkili iletişimin, bir gülümsemenin büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum. ” dedi.

“İnsanlarla aramıza masa koyarak, yazık etmişiz “

Memişoğlu, “ Yönetici olduğunuz zaman hiçbir görüşmeyi ön yargılı bir şekilde yapmayın. Önyargınız, görüşme bittikten sonra olabilir. İl Sağlık Müdürü olmadan önce 14 sene boyunca farklı pozisyonlarda yöneticilik yaptım. Hep bir makam masasının, arkasında oturdum. Bazen, masa ne kadar büyük ise sizin de o kadar büyük yönetici olacağınız sanılıyor. Yöneticilik yaptığım 14 sene boyunca, bu yargının doğru olmadığının, farkındaydım. Ama bunu değiştirmeye, masayı kaldırmaya cesaret edemiyordum. İl Sağlık Müdürü olduktan sonra kararımı aldım ve makam masamı kaldırdım. Makam masasını kaldırdıktan sonra anladım ki daha etkili, iyi bir iletişim sağlanıyor. İnsanlarla aramıza masa koyarak, yazık etmişiz. Buradan tüm kamu ve özel sektör yöneticilerine makam masalarını kaldırmalarını tavsiye ediyorum. “ diyerek düşüncelerini ifade etti.

“ Sağlık Kurumlarında İletişim ve İşbirliği “ paneli, konuşmacıların öğrencilere hitap etmesinin ardından teşekkür belgesi takdim edilmesi ile sonlandı.Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız