İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu gerçekleşen S.B.Ü. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2017-2018 Akademik Yılı açılış törenine katıldı.


Yayın Tarihi : 29.09.2017

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu gerçekleşen S.B.Ü. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2017-2018 Akademik Yılı açılış törenine katıldı.

S.B.Ü. Haseki EA Hastanesinin Akademik Yılı açılış töreni İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’nun da katılımıyla Op. Dr. Haldun Ertürk toplantı salonunda gerçekleşti.

Törenin açılış ve hoşgeldiniz konuşmalarını hastanenin başhekimi Doç. Dr. Savaş Öztürk yaptı. Fatih Kamu Hastaneleri Birliği İdari Hizmetler Başkanı Dr. İbrahim Ulusoy ve S.B.Ü. Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Kadriye Kurt Yaşar’ın konuşmalarının ardından Prof. Dr. Kemal Memişoğlu kürsüye çıktı.

“Biz şehir hastanelerini zamanında kurmuş olan bir ecdadın torunlarıyız diye düşünüyorum.”

Haseki’nin önemine dikkat çeken Kemal Memişoğlu; “Haseki ecdadımızın ufkunun nasıl olduğunu, nerede başladığını gösteren en önemli sağlık kuruluşlarımızdan bir tanesi. Bu ruhu yaşatanlardan ve oluşturanlardan da Allah razı olsun. 1551 yılında ecdadımız, dünyanın modern sağlık sisteminin şimdi bile ufkuna erişemediği ufukla, bu hastaneyi, bu külliyeyi, bu şifahaneyi kurmuşlar. Biz şehir hastanelerini zamanında kurmuş olan bir ecdadın torunlarıyız diye düşünüyorum. Çünkü 1551 yılındaki Haseki’nin ufku, şimdiki şehir hastanelerinin ve sayın Cumhurbaşkanımızın ufkuyla aynı. Bu tür bilim camiaları, bu tür hizmet camiaları yeniden yükselişin önderleri olacaktır. Haseki’nin ruhu ve misyonu bu ülke devam ettiği sürece devam edecektir.” dedi..

Ardından sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de sağlık alanında özellikle siz sağlık çalışanlarının gerçekleştirdiği, biz yöneticilerin de destek verdiği bir mucize yaşanıyor. Gerçekten sağlıkta 2002 yılından günümüze kadar, dünyanın bazı ülkelerinin altmış, yetmiş hatta yüz yılda yapamadığı bir dönüşüm var. Hem hasta memnuniyeti hem sağlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi ile ilgili mucizevi bir devir yaşanıyor. Bunda da en büyük etken sağlık çalışanları. Yüzde 25 bandında olan hasta memnuniyetini yüzde 75 bandına çıkardık. Ama özellikle İstanbul’da hem fiziki altyapılar hem az sağlık personeliyle bu kadar büyük hizmeti sunuyoruz. Bunun fiziki altyapı ve insan gücü anlamında yeniden yapılanması, kuvvetlendirilmesi gerekiyor. Bunları düzeltmek için elimizden geleni yapıyoruz. Ne yaparsak yapalım, istersek dünyanın en iyi binalarını, fiziki altyapılarını da yapsak Haseki ruhunu, kültürünü oluşturmak için 1551’den gelen böyle bir sürece ihtiyaç var. Onun için bu ruhu yaşatmak, bu kültürü devam ettirmek hem altyapısını hem fiziki yapısını hem insangücünü desteklemek bizim en büyük görevimiz. Bizlerin bu kadar iyi hizmet veren, bilim üreten bir kültürde nüveyi koruyarak bunun küçük yavrularını, küçük şubelerini oluşturmamız gerekiyor.”

“Haseki bu bölgededir. Bu ülke olduğu sürece bu bölgede hizmet verecektir.”

Haseki hastanesinin fiziki yapılanma süreci hakkında konuşan Kemal Memişoğlu “Biliyorsunuz bu yapılanma aşamasında zahmetsiz rahmet olmaz. Belli sıkıntılar yaşayacaksınız ama sadece fiziki anlamda sıkıntı yaşamanızı istiyoruz. Hizmet, bilim ve ilim anlamında hiçbir sıkıntı yaşamamanız için hepimizin iletişim halinde olması gerekiyor. Lütfen 600 yataklı Sultangazi EA Hastanesini Haseki’nin fidanı olarak görün. Şimdi ben bazen eleştiriyorum, diyorum ki bazı hocalarımız var çam ağacı gibi; çok görkemli, kışın bile yaprağını dökmeden yeşil kalır. Ama bu çam ağaçlarının altında maalesef bırak fidanı ot bile yetişmez. Fakat hoca dediğimiz bence meyve ağacı gibi olmalı. Hem meyvesini vermeli hem altında birçok fidan bulundurmalıdır. O nedenle bizler meyve ağacı olacak hocalar, meyve ağacı olacak kurumlarız. Haseki de böyle bir kurum. Onun için Sultangazi Haseki’nin fidanı olsun istiyoruz. Yoksa Haseki’yi oraya taşımayacağız. Herkes de böyle bilsin. Haseki bu bölgededir. Bu ülke olduğu sürece bu bölgede hizmet verecektir. Bununla ilgili bazı şehir efsanelerine, dedikodulara ve münafıkların laflarına kimse bakmasın. İl Sağlık Müdürü olarak bu kadar net söylüyorum. Orada kimse tedirgin olmasın.” dedi.

“Niyet iyi olduktan sonra, çalıştıktan sonra, bilim ürettikten sonra, hizmet ettikten sonra bu ülkenin ve bu medeniyetin önünde durabilecek hiçbir güç olamaz.”

Memişoğlu konuşmasının son kısmında ise “Bizi yapıcı olarak eleştirenlere her zaman gönlümüz ve kapımız açık. Ama maalesef ayrıştırıcı unsurları ön plana çıkartıp birbirimizle çatıştırmaya çalışan ve gene maalesef kendi yetiştirdiğimiz vatan hainlerinin, kendi meclisimizi ve insanımızı silahla katlettiği bir saldırıyla karşı karşıya kaldık. 15 Temmuz’da bunu gördük. Onun için bizim neslimizin bir vebali var. Bu vebal 15 Temmuz’dan sonra daha çok arttı. Kişisel çatışmalarla ve kişisel menfaatlerle değil, milletin menfaatiyle hareket etmek zorundayız. Herkes şunu düşünsün; biz ayrıştırıcı taraflarımızı değil birleştirici taraflarımızı ön plana çıkartacağız. Bu vatanı seven, Allah korkusu olan, çalışan ve liyakatli insanlar olacağız ki bu ülke bir yere gitsin. Bizden sonra gelenler bizden daha iyi olacak ki bu ülke bir yere gitsin. Boynuz kulağı geçecek ki bu ülke bir yere gitsin. Her şeyin başı niyet. Ben iyi niyetli olarak İl Sağlık Müdürü olarak millet adına hizmet ediyorum. Bugün dünyaya maalesef çatışma ve vahşet medeniyetleri önderlik ediyor. Halbuki bizim medeniyetimiz barış, huzur medeniyeti. Dünyanın bu medeniyete ihtiyacı var artık. Onun için biz medeniyetimizi yeniden ayağa kaldırmak zorundayız. Bunun da önderleri sizler gibi bu ülkenin en akıllı, en zeki, en çalışkan hekim ve sağlık çalışanı grubudur. Dedikodulara ve ayrıştırıcı taraflarımıza bakmayacağız. Bu ülkeyi seven insanlar bir olacak, birlik olacak. Biz bunu Haseki’de görüyoruz zaten.” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Törenin sonunda 2003-2008 yılları arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği görevini yürüten, 24. Dönem AK Parti’den İstanbul Milletvekilliği yapan Op. Dr. Haldun Ertürk, Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’na hastanenin tarihini anlatan bir kitap ve çiçek takdim etti.


Resimler için tıklayınız


Duyurular
e-Kütüphane
MHRS Randevu
Evrak Takip