Atlar Organ Bağışı İçin Koştu

Yayın Tarihi : 07.11.2016

Atlar Organ Bağışı İçin Koştu

İstanbul Sağlık Müdürlüğü, Türkiye Jokey Kulübü (TJK) ve Hayata Bağış Derneği’nin işbirliği ile “Hayata Bağış Koşusu” düzenlendi. Organ bağışına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen koşuya; İstanbul İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Kemal Memişoğlu, Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Bekir Turan, TJK Genel Müdür Yardımcısı Burak Konuk, Organ Nakli Marmara Bölge Koordinatörü Dr. Ali Demirel, Dernek Üyeleri ve davetliler katıldı.

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda, 4 Kasım Cuma günü düzenlenen koşu öncesinde, organ nakli olan ve nakil bekleyen çocuklar pony club’a giderek, ponyler ile vakit geçirdi. Pony etkinliğinin ardından, Hayata Bağış Koşusu’nda yarışacak olan jokeyler, yarışlar tarihinde ilk kez çocuklar ile PADOK’a yüreyerek yarışa çıkarak, bir ilke imza attı.

Organ bağışına karşı olan farkındalığın arttırılması hedefiyle düzenlenen koşuyu, Yavuz Çiftçi'nin Azmi Reis isimli safkanı, jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı. Koşu sonrası düzenlenen törende, İstanbul İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Kemal Memişoğlu, koşuyu kazanan atın sahibi adına, İstanbul Hipodrom Müdürü Çetin Özdemir'e kupasını verdi.

"Organ Bağışçılarına Minnet Duyuyorum"

Kupa töreninin ardından açıklamalarda bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Kemal Memişoğlu, organ bağışının bir kişiye hayat vermek demek olduğunu, bundan daha önemli bir durumun olamayacağını ifade ederek, “Ben öncelikle bu konuda Türkiye Jokey Kulübü ve Hayata Bağış Derneği’ne, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü olarak teşekkür ediyorum. Bir fakındalık oluşturmamız gerekiyor. Sağ olsunlar, bu konuda bize çok büyük destekleri var. Organ bağışı ve organ nakli insanın hayatının devam etmesini sağlayacak ona yeniden hayat verecek bir tedavi türü. Bu konuda kendi kullanamayacağı organını, başka bir kişinin hayatının devamını sağlamak amacıyla bağış yapan tüm organ bağışçılarına minnet duyuyorum, teşekkür ediyorum. Organ bağışçıların sayesinde insanlar yaşamaya devam ediyor. Bu esasında organ bağışı yapan kişilerin ikinci yaşamları olarak da düşünmeleri gerekiyor. “ dedi.

"Her Türlü Organ Naklini Yapabilecek Bir Ülkeyiz"

Türkiye’de özellikle 2002 senesinden sonra organ bağışı ve organ nakli konusunda çok büyük gelişmeler olduğunu söyleyen Sağlık Müdürü Doç. Dr. Memişoğlu, “Daha da iyi duruma geleceğiz. Her türlü organ naklini yapabilecek bir ülke konumundayız. Bağışın çok önemli olduğunu hatırlatarak, organ bağışlayacak kişilerin ailelerinin de desteklerini bekliyoruz. İnsanların da son aşamaya gelmeden organlarını bağışlamasını bekliyoruz. Sonuçta bu organlar toprak altında çürüyeceğine bir insana hayat verip, yaşamını değiştiriyor. Bir insanın hayatının yeniden başlamasını sağlayan organ bağışı konusunda herkesin desteğini bekliyoruz. Bu konuda bazen tedirginlikler oluyor. Ancak hem dinimiz hem de kanunlarımız organ bağışı konusunda cevaz veriyor. Bu konuda da insanlarımızdan daha büyük destek bekliyoruz. “ diye konuştu.

Etkinlik, İstanbul İl Sağlık Müdürü Doç. Dr Kemal Memişoğlu’nun yanı sıra davetlilerin de katılımı ile organ nakli olan ve nakil bekleyen çocuklar ile fotoğraf çektirilmesinin ardından sonlandı.Resmi Görmek için

Tıklayınız