Kadına Yönelik Şiddet ve Sağlık Hizmetleri Paneli Düzenlendi

Yayın Tarihi : 09.03.2017

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “ Kadına Yönelik Şiddet ve Sağlık Hizmetleri “ paneline katıldı. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu’nun yanı sıra; Marmara Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Can Gürkan, Av. Nazan Moroğlu ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Arzu Gür konuşmacı olarak yer aldı. Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları EAH Konferans Salonu’ndan düzenlenen panel, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

“Kadınlarımız, dünyanın en değerli varlıklarıdır. “

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak başladığı konuşmasında, kadının önemine dikkat çekerek, “ Kadınlarımız, Allah’ın verdiği mucize ile bedeninden bir canlı çıkartan, dünyanın en değerli varlıklarıdır. Biz erkekler, kadınlara aitiz. Bir evin patronu ve yuvayı kuran da kadındır. Kadınlığı, anneliği tarif etmek mümkün değildir. “ dedi.

“ Toplumun geleceğini kadınlarımız, annelerimiz çizecektir. “

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Kadınlarımızı, özellikle iyi eğitmemiz gerekiyor. Çünkü bir toplumun geleceğini kadınlarımız, annelerimiz çizecektir. Bizim öncelikli olarak kız çocuklarımızı eğitmemiz, onları ileride toplumun geleneğini, kültürünü oluşturacak değerler olarak görerek, iyi okutmamız gerekiyor. Kadınlarla ilgili toplumsal olarak çok daha etkin, sosyal yaşamla beraber bürokratik ve siyasi yaşamda kadının rolünü arttırmamız gerekiyor. Kadın, siyaset, bürokrasi ve yönetiminde yeterince ön planda değil. Kadın yönetici sayımızı, artırmalıyız. Kadının bakış açısı ile erkeğin bakış açısı arasında fark var. Kadınlarımıza, çok daha fazla önem vermeliyiz. “ diye konuştu.

“ Kadına şiddetin hiçbir şekilde kabul edilmesi, mümkün değildir. “

Memişoğlu, “ Anne sevgisi ile birlikte kadın sevgisini de bazı kişilere öğretmemiz gerekiyor. Kadınının değerinin bilincinde olmayan, erkek olarak nitelendiremeyeceğimiz bazı varlıklar, kadına şiddet uygulamayı kendinde hak görüyor. Bunun hiçbir şekilde kabul edilmesi mümkün değildir. Kendi annesine, kız kardeşine ya da kadına şiddet uygulayan kişi şu an Konferans Salonu’nda bulunduğumuz Ruh ve Sinir Hastanesi’ne uğramak durumundadır. “ diyerek düşüncelerini ifade etti.

“ Kadına Yönelik Şiddet ve Sağlık Hizmetleri “ panelinde, sağlık hizmetlerinde kadına yönelik şiddetin tanılanması, sağlık personelinin görev, yetki ve sorumlulukları konu başlıklı sunumu ile Kadına şiddetin hukuki boyutu sağlık personelinin hukuki sorumluluğu konu başlıklı sunumu ile ve şiddete uğrayan kadına yönelik hizmetler konu başlıkları işlendi. Panel, konuşmacılara hediye paketi takdim edilmesi ile sonlandı.Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız