29.Kalp Haftası Resmi Açılış Töreni Düzenlendi

Yayın Tarihi : 11.04.2017

29.Kalp Haftası Resmi Açılış Töreni Düzenlendi

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Türk Kalp Vakfı tarafından düzenlenen 29.Kalp Haftası Resmi Açılış törenine katıldı. 29. Kalp Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen toplantıya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu’nun yanı sıra, Türk Kalp Vakfı Onursal Başkanı Çetin Yıldırımakın ile TKV Mütevelli Heyeti, Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Güven, sağlık çalışanları ve dernek üyeleri katıldı. 10 Nisan Pazartesi günü Lazzoni Hotel’de gerçekleştirilen törende, Kalp Haftası sebebiyle mevcut farkındalığın arttırılması hedeflendi. Törene, şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlandı.

29.Kalp Haftası Resmi Açılış töreninde İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, bir konuşma gerçekleştirdi. Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “ İnsanların kalplerini iyi yapmak için 1975’den beri 42 senedir çaba sarf eden bir sivil toplum kuruluşu Türk Kalp Vakfı olarak sizlere teşekkür ediyorum. Sivil toplum kuruluşlarımızın varlığı, sağlık hizmetinin sunumunda çok önemli bir yer tutmaktadır. “ diyerek sözlerine başladı.

“ En önemlisi hastalığa yakalanmaktan, korunmaktır. “

İstanbul’un dünyadaki 124 ülkeden daha büyük bir durumda olduğunu belirten Memişoğlu, “ Kalp, vücudun en önemli organlarından bir tanesi. Dolaşım sistemi hastalıkları, dünyada gelişmiş ülkeler içerisinde ölüm sebepleri arasında birincisi sırada yer alıyor. 2016 senesinde ülkemizde 20.317 kişi dolaşım sistemi hastalıkları yüzünden hayatını kaybetmiş. Bu rakamlar, yüzde 40,03’e tekabül ediyor. Özellikle kardiyovasküler hastalıkları iyi tedavi edersek, yaşam süremiz uzayarak, yaşamımız kaliteli hale gelecektir. En önemlisi bu tür hastalıklara yakalanmadan, sahip olmadan bunu korumaktır. 2016 senesinde İstanbul’da 2.684.969 kişi kardiyoloji muayenesi olmuş. 102 bin kişi yatarak tedavi edilmiş, 37 bin kişide ameliyat olmuş. Biz bu rakamları konuşmaya başlasak, belki de rakamları yarıya indirip, yaşam süresini çok daha uzatacağız. “ dedi.

“ Dünya çapında hastanelerimiz ve kardiyologlarımız var.”

Türkiye kalp ve damar hastalıkları önleme ve kontrol programı 2015-2020 arasında yapıldığını ifade eden İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “ Bu programda, egzersizimize ve beslenmemize dikkat edeceğiz. Toplumu, kalp hastalıkları hakkında bilgilendireceğiz. Mod dediğimiz psikolojimizi ve stresimizi yönetebilecek hale geleceğiz ve riskli alanlardaki kişileri tespit edeceğiz. Bizim hedefimiz öncelikli olarak koruyucu sağlık hekimliğini daha çok geliştirmektir. Sağlık Yaşam Merkezleri dediğimiz diyetisyenin olacağı, egzersiz programlarının yapılabileceği, aile sağlığı sisteminin bir üst sistemi olan sağlıklı yaşam merkezlerini İstanbul’da faaliyete geçirebilmek. Bir sonraki aşamamız ise Kardiyoloji hastalarımızı daha iyi daha kabiliyetli şekilde tedavi sağlamak. Özellikle özel sektörümüz bu konuda çok etkin bir vaziyette. Kardiyoloji sisteminde ki tedavilerin yüzde 70’ini özel sektör vasıtasıyla yapılıyor. İleri kardiyoloji dediğimizde ise İstanbul’da çok önemli üç tane hastanemiz var. Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi ve Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu konuda dünya çapında kardiyologların olduğu, sağlık hizmetinin sunulduğu hastanelerimiz. İstanbul’da sağlık hizmetinin çok daha iyi yerlere geleceğine eminim. “ dedi.

“ Daha çok bilim üreteceğiz ve daha çok birbirimizi seveceğiz. “

Memişoğlu, “ Hepimiz aynı açıdan bakıyoruz, hepimiz iyi niyetliyiz. Bizim ayrılıklarımızı ön plana çıkarmak yerine benzer yönlerimizi ön plana çıkarmamız gerekiyor. Bu ülkenin gerçekten buna ihtiyacı var. Türk toplumu olarak sadece bu ülkenin değil dünya medeniyetinin de ihtiyacı olan bir kavimiz. Dünya’da barış ve huzur yoksa bu bizim medeniyetinin eksikliğinden kaynaklanıyor. İnşallah medeniyetimizin bu etkinliği daha çok arttırsak dünyada barışı sağlarız. Hep beraber daha çok çalışacağız, daha çok bilim üreteceğiz ve daha çok birbirimizi seveceğiz. “ diyerek düşüncelerini ifade etti. 29.Kalp Haftası Resmi Açılış töreni plaket takdimi ile sonlandı.Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Resmi Görmek için

Tıklayınız

Duyurular
e-Kütüphane
MHRS Randevu
Evrak Takip