14 Mart Tıp Bayramı Sağlık Şehitlerini Anma Töreni Düzenlendi

Yayın Tarihi : 16.03.2017

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul İlinin Anadolu Güney, Anadolu Kuzey, Bakırköy, Beyoğlu, Çekmece ve Fatih Genel Sekreterlikleri, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD), Özel Sağlık Kuruluşları, Devlet ve Vakıf Üniversitelerin destekleri ile “14 Mart Tıp Bayramı Sağlık Şehitlerini Anma Töreni” binin üzerinde kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

14 Mart Salı günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen törene; İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Vali Yardımcısı M. Bahattin Atçı, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Emre Güner, Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, OHSAD Genel Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat, İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Kamil Özdil, İstanbul Çekmece Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Mehmet Emin Kalkan, İstanbul Bakırköy Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Kemal Tekeşin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu, Şehir Tiyatroları Genel Koordinatörü Cüneyt Arda Pamuk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Büşra Köylübay, gazilerimiz, gazi ve şehit yakınlarımız ile birlikte sağlık çalışanlarının katılımı ile gerçekleşti.

“Gizli Kahramanlar” Belgeselinin İlk Gösterimi Yapıldı

14 Mart Tıp Bayramı Sağlık Şehitlerini Anma Törenine, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başlandı. Törende, 15 Temmuz hain darbe girişimi, Beşiktaş patlaması, Havalimanı saldırısı ve tüm terör olaylarında sağlık çalışanlarının yaşadıklarının anlatıldığı “Gizli Kahramanlar” belgeselinin ilk gösteriminin yapıldı. Belgesel izleyiciler tarafından ilgiyle karşılandı. İstanbul Valisi Şahin, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Memişoğlu’nun konuşmalarının ardından Başbakan Binali Yıldırım hazırlanan video kaydı ile İstanbul sağlık ailesinin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı.

Başbakan Binalı Yıldırım, 14 Mart Tıp Bayramı Sağlık Şehitlerini Anma Töreni’nde hazırlanan video kaydı ile İstanbul sağlık ailesine seslendi. Sağlık sektörünün her kademesinde emek sarf eden vefakâr sağlık personelimizin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayarak sözlerine başlayan Başbakan Yıldırım, “ Sizler bir fedakârlık ordusunun neferlerisiniz. Sizler, Türkiye’nin 7 bölgesinde 81 ilindeki gizli kahramanlarsınız. Sağlıkta devrim yapan Türkiye için bugün gelinen nokta hakikaten gurur vericidir. Son 15 yıl, genelde bilimsel çalışmaların, özelde tıbbın aldığı mesafe dikkat çekici olmuştur. Bu süre zarfında hastaneler çile kapısı olmaktan çıkmış, kuyruklarla ve teknik yetersizliklerle anılmaktan kurtulmuştur. Devlet ve vakıf üniversitelerinin tıp fakülteleri her türlü imkânla desteklenmiştir. Aynı oranda sağlık hizmetlerinin kalitesi de günden güne yükselmiştir. Kuşkusuz bu başarıda siz değerli hocalarımızın, doktorlarımızın, hemşirelerimizin ve bütün sağlık personellerinin katkısı ve emeği yanında hükümetlerimizin uygulamaya koyduğu sağlıkta değişim ve dönüşüm projesinin payı büyüktür. Bu anlamda hepinize millet olarak teşekkür borçluyuz. “ dedi.

“15 Temmuz’da gösterdiğiniz bu özveri, gayret ile tüm halkamızın gönlünde yer ettiniz.”

Başbakan Yıldırım, “ Ülkemiz ve demokrasimiz 15 Temmuz’da bir felaketin eşiğinden feraseti, dik duruşu ve cesareti ile sağ salim döndü. Gözü dönmüş katil bir çete, tüm demokratik tahammülleri ve millet egemenliğini hiçe saydı. O gece, halkın üzerine bombalar ve kurşunlar yağdı. Tanklar, kalabalıkların üzerine sürüldü. Sonunda kazanan millet, kazanan demokrasi oldu. Ama o gecenin acı kaybı olarak 248 vatandaşımızı kaybettik. Bu vesile ile şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yine aynı çetenin millete dönen namlularından 2193 gazimiz var. O gece tıp dünyasının siz değerli mensupları bütün dünyaya çok önemli bir şeyi gösterdiniz. Şartlar ne olursa ne olsun Türk tıp dünyasının üyeleri asla millete hizmetten geri kalmıyor. O gece siz bunu yaptınız. Hastanelere gelen yaralılara müdahale ettiniz, mesleğinizin sorumluluğunu yerine getirdiniz. Belki çok yaralıyı hayata bağladınız. Nice çocukları yetim kalmaktan, nice anneleri gözü yaşlı olmaktan, nice babaları evlat acısı yaşamaktan kurtardınız. Sizden öncekiler, İstiklal müdahalemizde Çanakkale’de cephe gerisinde bir milletin yaralarını sardı. Sizlerde 15 Temmuz gecesi bizlere emanet edilen bu vatanı müdafaa eden inşalarımızın yaralarını sardınız. Tarihten aldığınız bu derin sorumluluğu hakkıyla yerine getirdiniz. 15 Temmuz’da gösterdiğiniz bu özveri, gayret ile tüm halkamızın gönlünde yer ettiniz. Bu gayretleriniz ve çabalarınız için hepinize şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı olsun. Bu duydu ve düşünceler ile hepinizin Tıp Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.“ diyerek düşüncelerinin aktardı.

15 Temmuz belgeselini hazırlayan ekibe teşekkürlerini ileterek, konuşmasına başlayan İstanbul Valisi Vasip Şahin, “O günleri hep beraber yaşadık daha çok fazla olmadı. Buradaki görüntüler son 8 ay içeresinde yaşadığımız olaylardı maalesef. İlin sorumlusu olarak vebalini yüklenen olarak o gün tabi bizler tabii ki çok acı çektik. Çok gönül yorgunluğu çektik ama hep doktorlarımızı sağlık çalışanlarımızı biz daha gitmeden olay yerinde görmüş olmak hep yükümüzü hafifletti” dedi. Yıllar önce Almanya’da bir Cuma çıkışı sırasında bisikletli bir gencin geçirdiği kaza sonrasında karşılaştığı ilk yardım hizmetini ifade eden İstanbul Valisi Şahin, “Gördüğüm manzara şuydu; bir helikopter yola inmiş, 2 ambulans gelmiş o genci ambulansa koyuluyordu. Ben o anda insanımız için çok üzüldüm. Bir gün acaba bizde de bu olabilecek miydi? Bu insana verilen ne büyük değer diyordum. Hizmet böyle olmalı diye kendi kendime hem gıpta ettim hem de öykündüm ama hamdolsun cenabı hak bugün bize daha iyisini gösteriyor” ifadesinde bulundu. Dünya standartlarında ambulansların olay yerine intikalinin ortalamasının 10 dakika olarak konuşulduğunu belirten Şahin, bugün Türkiye’de 3, 4 dakika içinde hastaya acil hizmeti ulaştırarak, Avrupa’nın önünde bir hizmet sunulduğunu söyledi.

“14 Mart ruhunu dip duru tutmamız lazım.”

Sözlerine 15 Temmuz gecesi ile ilgili düşünleriyle devam eden Vali Şahin, “15 Temmuz bu milletin her ferdi ile kahramanlaştığı bir gecedir o gün sokağa çıkan o gün göğsünü tanklara mermilere ve bombalara siper eden vatandaşlarımız kadar o gün onlara hizmet eden doktorlarımızda sağlık çalışanlarımızda önemli bir kahramanlık örneği göstermiştir. Bu millet istikbaline istiklaline kendi iradesine bayrağına veya vatanına bir ihanet gördüğü anda, en sütlüm süklüm püklüm görünen insanımız bile bir aslan kesiliyor ve pençelerini düşmanına saldıracak şekilde hazırlayabiliyor. Belki bugün başımıza gelen birçok oyunun altındaki sebebi de burada aramak lazım. Bizi bilenler hala bu özelliklerimizin değişmediğini de fark ediyorlar. Dolayısıyla üzerimizdeki hile ve oyunlarına devam etmeye çalışıyorlar ama hamdolsun bu millet bunlara asla müsaade etmedi. Bundan sonrada müsaade etmeyecek. 1919’da bugünün adına Tıp Bayramı demişiz ama 1919’da işgal hareketine karşı bir araya gelen doktorlarımızın, o günkü dik duruşlarının bugün halen anılıyor olmasının ve 14 Mart’ın bu anlamda tıp çalışanlarına bayram olarak hediye edilmesini çok anlamlı buluyorum. Çok önemli buluyorum. Bu ruhu her zaman yeni yetişen gençlerimize aktarıp dip duru tutmamız lazım.”

“Kurtuluş Savaşı’nda yaralı taşıyan sağlıkçıların ruhu ve inancı bugün halen devam ediyor.”

14 Mart gününün hem 190 yıl önce tıp fakültesinin açılış tarihi olduğunu hem de; 98 yıl önce İstanbul’un işgalini protesto etmek için bir araya gelmiş hekimlerimizin yurt savunma hareketi olarak tarihe geçmiş bir gün olduğunu hatırlatan İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu bugünün sağlık dünyası için büyük anlamlar taşıdığını ifade etti. Tarih boyunca tıp dünyası mensuplarının karşılaştıkları tüm zorluklara rağmen insanüstü bir gayretle çalıştığını belirten İl Sağlık Müdürü Memişoğlu, “Büyük bir sabır, özveri ve cesaret gerektiren bu meslek içerisinde yer alan tüm alanlarda, tüm şartlarda çalışan personelimizin emeği bizim için kutsaldır. 14 Mart sadece bir Tıp Bayramı değildir. İşgale karşı direniş ruhunun canlandığı bir gündür. İstanbul’un işgalinde, Çanakkale’de kurtuluş savaşına şahlanan direniş ruhunun günümüzde hala yaşadığını bizlere hatırlatan bir gündür. Ülkemiz 98 yıl nasıl bir mücadele verdiyse, bugünde içerde ve dışarda bu türden saldırılarla karşılaşmaktadır. Çanakkale direnişinde yer alan hekimimiz ne ise, bugün ülkemizin yaşadığı terör olaylarında yaralılarımıza müdahale eden sağlık personelimiz aynıdır. Kurtuluş Savaşı’nda yaralı taşıyan sağlıkçılarımız hangi ruha ve inanca sahipse, 15 Temmuz’da halkımızın yanında olan onlara hızlıca müdahale eden ekiplerimiz aynı inanca sahiptir” dedi.

Son yıllarda yaşanan terör olaylarında 112 acil ekiplerinin hızının kayıpların çoğalmasının ve acılarımızın artmasının önüne geçtiğini söyleyen Memişoğlu, “15 Temmuz gecesi, gözünü kırpmadan sokaklara dökülen tankların önüne yatan halkımızın saniyeler içinde yanında oldunuz ve yaralarını sardınız. Bugün ambulanslarımızın olaylara müdahale hızı batılı ülkelerden çok daha iyi boyutlardadır. Bunda elbette yapılan yatırımların yanında sizin özveriniz ve fedakârlığınızın payı çok büyük” dedi. Memişoğlu sözlerini noktalarken bu mesleği bunca fedakârlıklar gösteren tüm meslektaşlarıyla birlikte icra etmekten büyük gurur duyduğunu vurguladı.

“ Sağlık çalışanları olarak benim kahramanımsınız. ”

Törende söz alan 15 Temmuz Gazisi Resul Çakır, kendisine gazi, kahraman unvanının verildiğini hatırlatarak sağlık çalışanlarının da kendisinin kahramanı söyledi. 15 Temmuz Gazisi Çakır, “Bana gazi, kahraman unvanı verildi. Sizler ise benim kahramanlarımsınız. Bundan 4 yıl önce, 17 yıllık annemin böbrek nakli gerçekleşti. O gün kendime şu soruyu sordum: ‘Doktorlar olmasaydı acaba biz ne yapardık.’ Bugün 15 Temmuz’dan sonra bana bacağımı tekrar geri verdiniz. Mucizevi bir şekilde oldu bu. Sizlerin yokluğu veya bir adım yavaşlaması binlerce kişinin ölümüne mal olabilirdi o gün. Sizler iyi ki varsınız. 14 Mart Tıp Bayramı’nız kutlu olsun” dedi.

14 Mart Tıp Bayramı Sağlık Şehitlerini Anma Töreni’nin sunuculuğunu ise Aynur Ayaz üstlendi. İncesaz grubunun konseri ile tören sonlandı.


Resim Galerisi için tıklayınız.Duyurular
e-Kütüphane
MHRS Randevu
Evrak Takip